1. A gyakorlat időtartama szakgimnáziumi tanulók estében:
10. évfolyam után 140 óra (7 óra/nap)
11. évfolyam után 140 óra (7 óra/nap)
A gyakorlat teljesítésének helye
A szülő által keresett munkahelyen, vagy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által nyilvántartott vállalkozásoknál (www.isziir.hu honlapon gyakorlati képzésre jogosult szervezetek nyilvántartása menüben kereshető),
A fenti esetben a kiválasztott munkahely és az iskola között a gyakorlat idejére szóló együttműködési megállapodást kell kötni. A gyakorlat időpontja a nyári szüneten belül a munkahellyel egyeztetendő.
Tanuló pénzbeli juttatása együttműködési megállapodás alapján:
A gyakorlati képzésen együttműködési megállapodás alapján részt vevő tanuló részére csak az összefüggő szakmai gyakorlat időtartamára jár juttatás, melynek havi összege nem lehet kevesebb a hónap első napján érvényes minimálbér tizenöt százalékának 1,3 szorosánál.
Az idei évben a heti pénzbeli juttatás 7.849 FT, a havi 31.395 FT.
2. A gyakorlat időtartama szakközépiskolai tanulók esetében:
9. évfolyam után 140 óra (7 óra/nap)
10. évfolyam után 140 óra (7 óra/nap)
A gyakorlat teljesítésének helye:
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által nyilvántartott vállalkozásoknál, melyek a www.isziir.hu honlapon gyakorlati képzésre jogosult szervezetek nyilvántartása menüben kereshetők (egyénileg, de iskolai segítséggel is).
A fenti esetben a tanulónak tanulószerződést kell kötni. A tanulószerződést a tanuló, kiskorú tanuló esetén a szülő, illetőleg a gyám és a tanuló gyakorlati képzését vállaló szervezet köti egymással, amelyet a területi kamara tart nyilván.
Tanuló pénzbeli juttatása tanulószerződés alapján:
A tanulószerződés alapján a tanuló részére fizetendő pénzbeli juttatás mértéke, melyet havonta a képzőhely fizet a tanulónak, a mindenkori minimálbér 15%-ának és egy meghatározott szorzószámnak a szorzata. A szorzó a szakképesítésre a szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott elméleti és gyakorlati képzési idő aránya alapján kerül megállapításra.
A továbbhaladás feltétele
A gyakorlaton való részvétel szakgimnáziumi és szakközépiskolai tanulók esetében is kötelező. A szakképzési törvény értelmében a következő osztályba való lépés feltétele az összefüggő nyári gyakorlat teljesítése.
A gyakorlat dokumentálása
A gyakorlat elvégzését dokumentálni kell. A tanuló foglalkozási naplóban vezeti a gyakorlati feladatok elvégzését. A tanuló a gyakorlat befejezését követően augusztus 31.-ig eljuttatja a fogadó munkahely által kitöltött, lepecsételt és aláírt foglalkozási naplót az osztályfőnökének.
Letölthető foglalkozási naplók:
Foglalkozási napló szakgimnázium 10. évfolyam
Foglalkozási napló szakgimnázium 11. évfolyam
Foglalkozási napló szakközépiskola 9. évfolyam
Foglalkozási napló szakközépiskola 10. évfolyam
Letölthető befogadó nyilatkozatok:
Turisztika 10. évfolyam
Turisztika 11. évfolyam
Kereskedelem 10. évfolyam
Kereskedelem 11. évfolyam
Vendéglátás 10. évfolyam
Vendéglátás 11. évfolyam